Follow my blog with Bloglovin

poniedziałek, 21 marca 2016

Dyscyplina na lekcji - sprawdzony sposób, gotowy do wykorzystania

Sprawdzony sposób na dyscyplinę na lekcji

Wielu nauczycieli, szczególnie zaczynający pracę z dziećmi boryka się z problemem dyscypliny na lekcji Dziś chcę przedstawić Wam mój sposób na opanowanie zachowania dzieci oraz na zwiększenie szansy na to, że będą przychodzić wyposażeni w potrzebne przybory/zeszyt/ćwiczenia.

Na czym polega mój sposób?

Stworzyłam karty z potworkami (dzieci je uwielbiają) oraz kółkami. Potworki są jedynie dla efektu wizualnego, który zwróci uwagę i zachęci dzieci. Każdemu dziecku dajemy jedną potworkową kartę (o wariantach za chwilę). Dziecko najlepiej od razu wkleja kartę na końcu zeszytu. 

Sprawdzony sposób na dyscyplinę na lekcji

Sprawdzony sposób na dyscyplinę na lekcjiSprawdzony sposób na dyscyplinę na lekcji
 Do kółeczek nauczyciel przybija pieczątki lub przykleja naklejki.
 Pieczątki przybijamy na końcu każdej lekcji angielskiego, a na ew na koniec dnia, ale tylko wtedy gdy dziecko:
- ma potrzebne materiały - piórnik, zeszyt, ćwiczenia, zadanie domowe 
- w czasie lekcji nie przeszkadzał, nie wygłupiał się itp.
Jeśli uczeń czegoś zapomniał, nie otrzymuje tego dnia pieczątki.Sprawdzony sposób na dyscyplinę na lekcjiJeśli dziecko zbierze wszystkie pieczątki to otrzymuje ode mnie naklejkę, a starsze dzieci wybierają, czy chcą naklejkę, czy dodatkowy punkt na sprawdzianie (wiecie, taki gratisowy, często się przydaje). Przed oceną sprawdzianów pytam, kto uzyskał dodatkowy punkt i doliczam go do wyniku. Dzieci są z tego bardzo zadowolone.


Karty potworkowe są w wersji czarno-białej i kolorowej, z 5 i 8 kółeczkami (zdecydujcie, czy chcecie by dzieci dłużej zbierały pieczątki czy krócej, zależy to też od liczby lekcji w tygodniu - im więcej, tym więcej kółek).
Kolorowe karty można zalaminować, jednak wtedy dzieci nie mogą ich przykleić. Do robienia znaczków na laminowanych kartach mam takie pisaki, ścieralne wodą (palcem nie tak łatwo go zetrzeć).

Sprawdzony sposób na dyscyplinę na lekcji
Sprawdzony sposób na dyscyplinę na lekcji


Zapełnioną kartę zabieram i wymieniam na nową. Dzieci maja radochę z tego, że mogą wybrać fajnego potworka.Uff, to tyle. Mam nadzieję, że wszystko jest dość jasne. Stosuję ten sposób od kilku lat i sprawdza się za każdym razem. Polecam wypróbować :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...