Follow my blog with Bloglovin

18 lutego 2016

Gra planszowa na powtórkę słownictwa

Przygotowałam dziś prostą grę planszową,  do powtarzania słownictwa. Do gry potrzebne będą plansze - jedna na 2-4 osoby, karty z buziami do losowania i kostki.
Plansze wydrukowałam na kartkach A4 i zalaminowałam.
Karty z buziami wydrukowałam na kolorowych kartkach i wycięłam. Z tyłu na każdej karcie napisałam wyraz po polsku z zakresu słownictwa, które chcę powtórzyć. 

Gra planszowa na powtórkę słownictwaGra planszowa na powtórkę słownictwa
       
         

Zasady gry:
Dzielimy dzieci na małe grupy, każdej grupie dajemy planszę, zestaw kart (ok. 20 dla 2 graczy) oraz kostkę. Karty kładziemy wyrazami do dołu. Uczestnicy na zmianę rzucają kostką i posuwają się o tyle pól ile wskaże kostka. Gdy uczestnik znajdzie się na polu z ikonkami, losuje adekwatną liczbę kart. Jeśli uczestnik przetłumaczy prawidłowo słowa, może karty zatrzymać, a jesli tego nie zrobi to odkłada karty na spód stosika. Pole z żarłocznym potworem wiąże się z utratą kart. To juz zależy od nas czy będzie to kilka kart np. 3 czy będą to wszystkie zdobyte dotychczas karty - zasady należy dostosować do swojej grupy.
Ten, kto pierwszy dotrze na metę losuje w nagrodę 3 dodatkowe karty. Gra kończy się, gdy wszyscy uczestnicy dotra do mety, a wygrywa ten kto zbierze najwięcej kart.


Na kartach można też napisać polecenia do wykonania np. Walk like an elephant! jump like a frog! lub cokolwiek innego, co chcemy przećwiczyć. Grę można wykorzystac też na EW zapisując na kartach działania matematyczne do obliczenia lub litery, na które dzieci maja podać wyraz.

Grę udostępniam w dwóch wariantach - z wiekszą liczbą buziek (dla mniejszych grup, na zajęcia indywidulane) oraz  z mniejsza liczba buziek dla większych grup.

Gra planszowa na powtórkę słownictwa
Gra planszowa - Wariant 1 - większa liczba buziek
Gra planszowa na powtórkę słownictwa
Gra planszowa - Wariant 2 - mniejsza liczba buziek
Gra planszowa na powtórkę słownictwa - karty
Karty


Mam nadzieję, że w miarę jasno wytłumaczyłam zasady gry :) W razie niejasności proszę śmiało pytać w komentarzu.

Nauczycielskie zacisze na Allegro

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz