Follow my blog with Bloglovin

20 lutego 2016

Sposób na zmotywowanie dzieci do czytania w domu - kwiatki czytelnicze


Cześć, dziś chcę podzielic się swoim sprawdzonym juz sposobem na zmotywowanie dzieci do czytania w domu oraz monitorowania tego. 

Kwiatki czytelnicze - sposób na czytanie

 Należy zacząć od wydrukowania kwiatków  na kartkach A4 - ja robię to na kolorowych kartkach, dzięki czemu dziecko może wybrać sobie kolor. Dla ładniejszego efektu wizualnego do wycięcia użyłam kreatywnych nożyczek.
Każde dziecko otrzymuje swój kwiatek czytelniczy. Ich zadaniem jest zakolorowanie jednego płatka, za każde 15 min czytania w domu. Oczywiście rodzice muszą nadzorować czytanie i kolorowanie. o czym zostali poinformowani i wyrazili na to zgodę. W momencie gdy dziecko pokoloruje wszystkie płatki, to kwiatek przynosi do szkoły, a ja wymieniam mu go na nagrodę w postaci naklejki. Kwiatki wieszam w przgotowanym na to miejscu. Dziecko otrzymuje kolejny kwiatek do uzupełnienia.

Kwiatki czytelnicze - sposób na czytanie

Kwiatki czytelnicze - sposób na czytanie 
Moja klasa 1 liczy zaledwie 4 uczniów, a więc nie jest dla mnie problemem zakup naklejek na nagrody. Rozumiem, że przy liczniejszych klasach może to juz być problem. Rozwiązaniem może być np. zebranie od rodziców po kilka złotych na naklejki lub przerzucenie nagradzania dzieci właśnie na rodziców. Myślę, że ważna jest ekspozycja tych zapełnionych juz kwiatków w klasie - niesamowicie motywuje to dzieci, aby mieć ich jak najwięcej i jak najładniej zakolorowanych.

W mojej klasie sposób ten sprawdza się bardzo dobrze. Każde dziecko wypełniło już po kilka/kilkanascie kwiatków, a od rodziców wiem, że dzieci naprawdę chętniej czytaja w domu. 

Jesli skorzystacie z mojego rozwiązania, bardzo proszę dajcie znać czy u Was tez się sprawdziło. 
Kwiatki czytelnicze - sposób na czytanie
Szablony kwiatków czytelniczych do druku


Mam dla Ciebie jeszcze jeden pomysł na motywację do czytania dla dzieciaków zestaw 35 KART CZYTELNICZYCH do druku. Zajrzyj koniecznie 👇
1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy pomysł... Zastonowię się czy da się go przystosować do propagowania czytelnictwa w szkolnej bibliotece.

    OdpowiedzUsuń